Kako je Miško Špiček iz Igrišća zamalo sudjelovao u otmici Marije Gabriele Habsburg

Dagmar Podrinski, kći dr. Vladimira pl. Nikolića – Podrinskog, podbana Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije udala se za austrijskoga nadvojvodu Leopolda Habsburga Lothringena, sina nadvojvode Leopolda Salvatora od Habsburga.

Nakon propasti Habsburške Monarhije vjenčali su se u bečkoj crkvi Svetoga Stjepana, 12. travnja 1919. godine. Nadvojvotkinja Dagmar rodila je princezu Mariu Gabrielu Habsburg Lothringen 12. veljače 1922. godine.

Na lijevoj fotografiji: nadvojvoda Leopold i nadvojvodkinja Dagmar Habsburg Lotringen. Na desnoj fotografiji: Princeza Marija Gabrijela od Habsburg Lotringena.
Na lijevoj fotografiji: nadvojvoda Leopold i nadvojvodkinja Dagmar Habsburg Lotringen. Na desnoj fotografiji: Princeza Marija Gabrijela od Habsburg Lotringena.

Marija Gabrijela je djetinjstvo provela u Kraljevini Jugoslaviji sa svojom obitelji po majci. Naime, prema raznim izvorima, princeza Dagmar je bila neobuzdanogaduha, te je nadvojvoda Leopold zatražio i dobio razvod braka.

Nakon toga je razočarani i uvrijeđeni Vladimir pl. Nikolić – Podrinski razbaštinio svoju “nestašnu” kći. Preuzeo je i brigu o svojoj unuci Mariji Gabrijeli.

Dagmar se nije mogla pomiriti s činjenicom da je razdvojena od svoje kćeri pa je pokušala organizirati otmicu što joj nije uspjelo. Njena sestra Vera policiji je prijavila Matu Špičeka iz Igrišća zbog planiranja otmice.

U policijskom kartonu Miška Špičeka piše sljedeće:

Uhićen 25.XI.1931. Pov.br.25044 u svome stanu Djordjićeva ul. br. 5, jer stoji u vezi s Matom Cesarec, sa kojim je prema prijavi podbana u m. i veleposjednika bar. dra Vlad.Nikolića podrinskog od 9.VIII.1931. Pov.br.17626 i temeljem prijave podnešene po barunici Veri Nikolić Zgb. Prekrižje br. 30. Pov.broj 25818/31 spremao otmicu mldb. Gabrijele Habsburg, t.j. kćerke Dagmar Habsburg, rodj. Nikolić, rastavljene od bivšeg nadvojvode Salvatora Leopolda Habsburg, koja stalno boravi u Beču. – Cesarec Mato dobivao je preko Mije Špičeka pisma od Dagmar Habsburg iz Beča, u kojima je ova obojicu molila, da izvedu otmicu mldb. Gabrijele, koja se nalazi pod zaštitom svog djeda dra Vlad.Nikolića Prekrižje br.30. – Kod Špičeka bilo je takodjer pronadjeno nekoliko listova, koje mu je pisala Dagmar Habsburg, a na koja joj je Špiček prema vlastitom priznanju odgovarao.

Špiček je 26.XI.1931. pušten na slobodu, buduć mu se nije moglo dokazati, da je u vezi sa Matijom Cesarec spremao gore opisanu otmicu.

Miško Špiček, sin Blaža i Jele r. Luški, rođen je 21. kolovoza 1895. godine. U policijskom kartonu upisano mu je da je po zanimanju bio podvornik i da je živio u Đorđićevoj ulici br. 5 u Zagrebu. Oženio se s Mariom Feldong 18. travnja 1927. godine, a umro je u Zagrebu 11. ožujka 1973. godine.

HR-HDA-259 - Redarstvena oblast za grad Zagreb, policijski karton Miška Špičeka br. 5148b
HR-HDA-259 – Redarstvena oblast za grad Zagreb, fotografija s policijskog kartona Miška Špičeka br. 5148b
HR-HDA-259 – Redarstvena oblast za grad Zagreb, policijski karton Miška Špičeka br. 5148b
HR-HDA-259 – Redarstvena oblast za grad Zagreb, policijski karton Miška Špičeka br. 5148b

* * *

Barunica Vera nikada se nije udavala. Nakon smrti svog oca posvetila se odgajanju svoje nećakinje princeze Marije Gabrijele Habsburg.

Maria Gabriela je udala se u Švicarskoj, gdje je boravila u vrijeme Drugog svjetskoga rata. Muž joj je bio mladi bankar u Zürichu Jan Van der Muhl s kojim je imala troje djece: Jana, Patricka i Marinu.

Princeza Gabrijela je imala pravo pristupa u sve europske dvorove, a bila je i rođakinja španjolskog kralja po očevoj liniji. Umrla je u Švicarskoj 15. studenog 1966. godine.

Literatura:

Mario Šimunković

Autor članka po struci je magistar ekonomije. U slobodno vrijeme, među ostalim, bavi se istraživanjem lokalne povijesti i rodoslovnim istraživanjem. S područja općine Jakovlje istražuje prezimena Mihaljek, Jarčan, Tuđen i Šipek.