Kipeci iz Jakovljanskog kraja
Prošlo je više od pola godine otkako je Proksima – udruga za edukaciju i razvoj, pokrenula projekt pod nazivom “Digitalni zavičaj [istraživanje lokalnog identiteta jakovljanskog kraja]”. Od tada svakodnevno na Facebook stranici projekta objavljujemo fotografije iz Jakovljanskog kraja. Pod jakovljanskim krajem podrazumijevamo prostor koji obuhvaća Općinu Jakovlje, odnosno mjesta Igrišće, Jakovlje i Kraljev Vrh.
Povodom 200. fotografije odlučili smo se izdati zbirku fotografija koja sadrži sve dosad objavljene fotografije na Facebook stranici. Zbirka sadrži 200 fotografija što se odnose uz jakovljanski kraj, a koje smo objavili od sredine studenog 2015. godine do sredine lipnja 2016. godine. U zbirku smo uvrstili i četiri rodoslovna stabla, kao i 13 fotografija vezanih uz Bistranski kraj koje smo također dosad objavili u okviru projekta. Uvrstili smo i tri (nenumerirane) fotografije iz rubrike „Objave posjetitelja“.
Za naslov “Kipeci iz Jakovljanskog kraja” smo se odlučili zbog višestrukog značenja riječi “kipec”. Dok “kipec” može biti obična slika ili fotografija, “kipec” može biti i sveta slika. Ima li bolje simbolike za ovo vrijedno blago iz našeg kraja?
Fotografije su grupirane tematski, a brojevi uz njih označavaju redoslijed objavljivanja na Facebook stranici.
Zahvaljujemo se svima koji su nam velikodušno ustupili svoje obiteljske fotografije. Zahvaljujemo se obiteljima Bužinec, Coha, Hrešćan, Hrgetić, Klancir, Klančir, Mihaljek, Šimunković, Šipek, Tumpa i Vrabec, ali i svima onima koji su nam anonimno poslali svoje fotografije.
Pozivamo i sve ostale da se uključite u naš projekt.
Zbirku fotografija možete preuzeti na sljedećem linku: Kipeci iz Jakovljanskog kraja.
* * *
Obiteljski albumi, škrinjice i kutije svih boja i veličina, skriveni na tavanima, u podrumima i ostalim mjestima u kući, čuvaju sjećanja na obiteljsku prošlost i prenose se s generacije na generaciju.
U njima su pohranjene fotografije, dokumenti, zemljovidi, novinski članci, knjige, pisama, dopisnice, razglednice, svjedodžbe, vojne knjižice, odlikovanja i uvjerenja o odlikovanjima, rodni, vjenčani i smrtni listovi, domovnice, diplome, obrtnice, radne knjižice, molitvenici, potvrde o zaposlenju, putovnice, putne karte i pregršt drugih zanimljivih stvari.
U toj obiteljskoj baštini nalazimo imena ili fotografije predaka, rođaka ili mještana istog sela. Stare fotografije rijetko su izrađivane u više primjeraka pa tako postoji mogućnost da jedino vi imate fotografiju pretka čiju fotografiju vaši rođaci nemaju. Ili obrnuto, možda netko drugi posjeduje fotografije upravo vašeg djeda ili pradjeda, bake ili prabake, a da za to ni ne znate. Na starim dokumentima često se nalaze imena drugih osoba, poput kupoprodajnih ugovora (kupac, prodavač, svjedoci) iz kojih se može pratiti kretanje vlasništva nad zemljom, ali i kupovna moć. U pismima pisanim rukom kriju se rukopisi naših predaka i rođaka.
Važno je dijeliti fotografije kako bi zajednički otkrivali obiteljsku prošlost, ali i kako bi smanjili mogućnost da fizičkim propadanjem originalnih fotografija i dokumenata u raznim nepogodama ostanemo bez likova naših predaka.
* * *
Svjesni smo da je ovo tek mali djelić fotografskog blaga našeg kraja, a uvjereni smo da nas u budućnosti čeka još mnogo zanimljivih fotografija od kojih će nastati još bogatiji nastavak ove zbirke.
Mario Šimunković,
Jakovlje, 15. lipnja 2016. godine
Zbirku fotografija možete preuzeti klikom na naslovnu stranicu albuma ili na sljedećem linku: Kipeci iz Jakovljanskog kraja