Iz Spomenice župe Kraljev Vrh: Govedča kuga
Spomenica župe Kraljev Vrh vodi se od utemeljenja župe 1789. godine. Do sad, koliko nam je poznato, nitko nikada nije crpio podatke iz ove Spomenice za bilo kakvo istraživanje, niti su tekstovi iz Spomenice javno objavljivani. Ovo je prvi takav slučaj. Nadamo se da će predstavljeni tekstovi biti poticaj našim župljanima da istraže svoje tamne i zaboravljene kutke te pronađu kakav dragocjeni dokument, zapis ili fotografiju koji oslikavaju povijest našeg zavičaja.
Za ovu prigodu izabrali smo nekoliko tekstova iz XIX. st., vrlo živopisnih zapisa čiji autor je Stjepan Večković, župnik kraljevrški od 1872. do 1903. Jezik i način pisanja kojima se župnik služi nismo mijenjali, prenijevši tekst doslovno kako je napisan, ispravljajući jedino očigledne pogreške. Zapise ćemo objavljivati ponedjeljkom, a sljedeći tjedan slijedi tekst: “Tuča”.
Govedča kuga
Godine 1873 početkom travnja okuži se blago vlastelina na Jakovlju, Imbre Josipovića na pažnjaku u Suhodolu blizo živodera, koj biaše od kuće Kuleš u Jakovlju br. 68 dovezao njekakovu poginulu bušu, kupljenu na Velikoj Gorici, pak nije pomnjivo mesa i drugih ostanaka zakopao. Odtuda pogine u Jakovlju i nješto u Igrišću marhe do 500 komada.
Županija zagrebačka, kamo spadaše Jakovlje, dade postaviti straže. Vojnika jedna kumpanija zatvori Jakovlje i prekine svaku komunikaciju. Sajmovi bijahu zabranjeni. Bijaše dosta sablazni od strane vojničke. Vojnici su višeput učinili izgred a krivnju bacili na pučanstvo. Više domaćih župljana bijaše zatvoreno. Na nedjelju poslije sv. Jakova kod Kapele sv. Doroteje dogodi se medju pučanstvom, što je išlo od sv. Jakoba, i vojničtvom sukob; više ljudih bilo ranjenih. Na Ključu su vojnici ubili njekoga Kožuha, iz Oroslavja, kaj je svoj komad ceste popravljao. Vojnici su takodjer vrlo i puk demoralizirali. Jedna ili dvie ženske otišle su kasnije s vojnici a svoje muževe su ostavile. Mnogih se je plod istom kasnije od druženja sa vojnici vidio. Može se samo sobom misliti, da jer domaći župnik u ovih okolnosti imao dosta neprilika. Pod izlikom da on narod proti vojničtvu buni, kotarski sud stubički, dotično sudac Crnković bi odsudio župnika na 1 mjesec zatvora, ali župnik kod višje oblasti isprosio oprost od zatvora i kod bana isposlovao, da se vojničtvo, koje bijaše zabadava, makne. Koncem siečnja 1874 vojničtvo morade otići a odmah onda prestane i blago krepati. Što je bio znak, da su vojnici kugu raznosili.